אמנו שבשמיים

פורסם בפייסבוק ב15.4.2014 (בתגובה לפוסט 'אבינו שבשמיים' של יאיר לפיד)אני מניח שאת די עסוקה. בכל זאת, נכנס החג וזו תקופה שמגיעות אלייך הרבה פניות. האמת, אני מקווה שאין לך זמן להתייחס לכולן. בטח יש אצלך צבר של בקשות שהיו יכולות מאד לסבך אותנו. לגמרי עדיף שתבלי בשקט באיזה צימר נחמד, אם הצלחת למצוא אחד. בנינו, עשית כבר את שלך והגיע הזמן שגם אנחנו נעשה את שלנו, מבלי להפריע לך. בחג החירות אנחנו יכולים לשחרר אותך מעט מהנוכחות שלנו, לכבד אותך, לומר כמה מילים יפות ולהניח לך לנפשך. אולי בחג הזה נבין שהמלאכה מוטלת עלינו להשיג את מה שאנחנו רוצים ולא להיתלות באילנות כה גבוהים.


אמנו שבשמיים, בחג האביב הזה נראה לי שכדאי שננסה, במיוחד אנחנו החילוניים, להפסיק לצפות ממך לניסים. אל תטרחי להתערב בשיחות השלום, את הסכסוכים שלנו עלינו לפתור בעצמנו. אין טעם לסדר לנו עוד משאבים טבעיים כאשר איננו יודעים לנצל לטובת הכלל את אלו שברשותנו. כמעט התמכרנו כבר לצורך באהבה עצמית, חבל לתת לנו עוד, עדיף שקודם נתעסק קצת בדברים אחרים. גם להזיז עבורנו סלעים זה עניין מיותר, אם לבנו קשה כאבן כלפי הסביבה, לא יעזור להעלים אפילו הר. כבר לא מעט שנים אנחנו שולטים במחשבות שלנו, המצאנו דברים חדשים, גם שבבים קטנים. שנינו את העולם, לטוב ולרע, אם נרצה נוכל להמשיך לשפר, אם רק תתני לנו ללמוד מהניסיון ולהמשיך לנסות, בלי עזרה.

אמנו שבשמיים, סלחי לי על הישירות, אבל אולי נוכל בחג הזה להיכנס כבר לפרופורציות. אולי נפסח על כותרות הגוועלד והבכיינות המעושה ונכיר במציאות כמו שהיא. שווה היה לצאת ממצרים ולהפסיק להיות עבדים, למרות שיש בנינו כאלו העובדים קשה ומתפרנסים בקושי. כנראה שלא נעלם מהמפה עד החג הבא, למרות שישנם איראנים ופלסטינאים ועוד לא כל החרדים בצבא. נכון שאין לנו מדינה מושלמת, אבל הפשיזם עוד לא כאן, לא כל המערכת מושחתת ולא נהיה עוד רגע במצב של יוון. על אף כל הפערים, המצוקות, הסכנות והקשיים יש לנו, כישראלים, הרבה סיבות לשמוח עכשיו ונדאג שיהיו גם בחגים הבאים. אם אנחנו רוצים שיהיה לנו פה עתיד, רצוי שנדע להעריך את מה שהושג כאן לפנינו בעבר, בעמל קשה של עשרות שנים. נכון, יש הרבה לשפר, אך המצב לא על הפנים. מעל הכל, דווקא בחג הזה חשוב שנזכור כי החירות שלנו יקרה ואנחנו לא עוצרים מספיק ומעריכים אותה כראוי. זה לא תלוי בך, אלו אנו שבוחרים לא תמיד להוקיר את החופש שלנו ולדאוג שיובטח לאחרים.

אמנו שבשמיים, בכל זאת, יש לי בקשה קטנה. לא לפסח הזה, זה כבר אבוד, אבל, אם אפשר לפסח הבא. שהחג הבא, בבקשה, יהיה פשוט חג. בלי חגיגה. אנחנו לא רוצים עוד חג של יח"צ והודעות לעיתונות. אני פשוט מגיע להבנה שהמנהיגים שלנו מקשיבים לך הרבה ובצייתנות. אז, אנא ממך, תרמזי להם שלא יצייצו אלינו ויספרו לנו כמה טוב לנו באינפוגרפיקה. שיתנו לנו לחשוב לבד ולעשות את המתמטיקה. שנרגיש שמכבדים אותנו מספיק כדי לתת לנו להבין אם השתפר מצבנו משנה שעברה, אם טוב לנו או אם רע . שנוכל, למשל, לקרוא עיתון בנחת, בבטלה, בלי שידחפו לנו בכוח מה לראות היום, מה לקנות מחר ובמי לבחור כראש ממשלה. שיהיה חג שבו החפירות היחידות יהיו סביב שולחן הסדר. שנקטר אחד לשנייה, נצחק, נשיר ונגיד לעצמנו שיהיה בסדר. סתם, שיהיה חג. שלנו עם המשפחה וחברים. את המנהיגים והשטויות האלו יש לנו כל השנה, אנחנו לא חייבים אותם גם בחגים.

אמנו שבשמיים, עוד משהו פצפון. אני יודע שזה די נדוש ומעייף, אבל באמשלך', תעשי איזה סלפי ותשלחי לי לווטאס אפ. אני מבטיח לא לשתף.