ערבים טובים

פורסם בפייסבוק ב23.3.2019


לפני כמה שבועות צפיתי בדיון פוליטי בהנחיית לוסי האריש ובהשתתפות אבי בניהו ואחמד טיבי. בשלב מסוים החל לדבר בניהו וטיבי התפרץ וקטע את דבריו בביקורת. בניהו הזדעק בהיסטריה- "לא, לא, לא, אני עשיתי לך אצלי הרבה פעמים על האש, אני לא אתן שעכשיו אתה תדבר ככה אל דובר צה"ל לשעבר" (ציטוט חלקי, למיטב זכרוני).


אדם סביר היה שואל עצמו- מה הקשר??! אבל אף אחד מאתנו כאן הוא כבר לא אדם סביר. אפילו רותם סלע היא לא אדם סביר וגם לא גל גדות. (טוב שתיהן לא באמת סבירות, אחת מסתובבת עם לאסו והשנייה עם אסי עזר).

ברור כי ערבים בישראל מתקבלים כאן רק תחת תנאים. תהיו צייתנים- אל תכעסו, אל תבקרו, אל תעשו רעש. תהיו ישראלים- שלא תזדהו כפלסטינים, שלא תקשרו גורלכם בגורל משפחותיכם שאינן במדינת ישראל, שלא תנסו לשנות. תהיו אסירי תודה- הרכינו ראש, זכרו מה מקומכם, דעו כמה גרוע יכל להיות מצבכם, ברכו על הזכות שנפלה בחלקכם, היו נחמדים.

כל אזרח, שלא נשכח, אינו חב את זכויותיו למדינה. הוא לא מרוויח אותן.

לכל אזרח שמורות הזכויות; לכעוס ולזעום, להזדהות ולכאוב וגם לבקר בקול. אזרח אינו מתקבל כאשר הוא מרכין ראשו בפני המדינה. אזרח אינו לגיטימי רק בעת שהוא כופה על עצמו את שאיפות הרוב.

לכל זכות ישנן, כמובן, גם מגבלות. אני מאלו, למשל, שחשבו כי ההתפתלות של בג"ץ בהכשרת עזמי בשארה ובל"ד לא הייתה במקומה. התנגדות למהלכי המדינה היא מקובלת, בעוד עידוד מאבק אלים נגדה הוא פסול. ודאי שלא ייתכן כי אדם אשר חצה גבול זה ייקבל ייצוג רשמי ומכובד בפרלמנט (זו גם דעתי לגבי ח"כ זועבי). אפשר גם להבין מדוע לא יהיה מקום לפלסטיני בקבינט המדיני-ביטחוני. אך מדוע שלא נדבר על שר פלסטיני בממשלה? האם כדי לשרת את הציבור הישראלי חובה על איש ציבור להתכחש בו בזמן גם לזהותו כחלק ממיעוט פלסטיני במדינה? האם אנחנו לא מסוגלים להכיל את הקושי המובנה של מיעוט זה עם חלקים באופיה ומהלכיה של המדינה? האם לא נוכל לספוג את חיצי הביקורת בכבוד ובענווה?

יהודים רבים נוטים ללהג ולהשיא עצות לציבור הערבי- שיבחרו נציגים שידאגו לזבל שלהם, שיפסיקו להתעסק בענייני המדינה ויטפלו קודם במצב ביישובים שלהם, שלא יבזבזו זמן על המצב היום יומי בשטחים כשהחינוך אצלם בכפר על הפנים. שיגידו תודה. בסך הכל מה אנחנו מבקשים- שיהיו ערבים טובים בשטייטל שלהם.

בואו לא נשלה את עצמנו- זה לא יקרה. זה לא צריך לקרות. השטייטל מת ואיתו תפיסת התבוסתנות הגלותית.

בואו נפסיק לחפש ערבים טובים לעשות איתם על האש ונתחיל לאמץ שותפים, נוקבים וכואבים, לחיים אזרחיים אמיתיים.