פוסט מתנשא

פורסם בפייסבוק ב11.5.2019היה היה פעם ביישוב מתנשא, גר לו איש אחד, איש מתנשא. הוא גדל בבית מתנשא, למד דברים מתנשאים ובלילות היה חולם חלומות מתנשאים מתנשאים.


האיש הזה, רק כדי להסיר ספקות, הוא אני. מה לעשות, אני יודע שזה לא נעים ולא יפה, אבל גדלתי להיות מתנשא. למרות שאני מנסה שלא, לפעמים מתפלקת לי איזו התנשאות טובה ככה באמצע היום. והכי גרוע שיש בקרים שאני ממש חושב שיש דברים שאני יודע טוב מאחרים.


אך עם כל ההתנשאות השורשית הזו יש משהו כה מתנשא שאפילו אני לא עושה. אני לא מסיר מאנשים אחריות לבחירות שהם בוחרים.


היום, לדעתי, ישנה תופעה די רווחת ובה אסור לבוא בטענות או לבקש הסברים על החלטות או מעשים. חלילה אסור לתקוף עמדה או לבקר אדם שיצטרך לנמק את דעתו או להסתמך על נתונים, כי הכל עניין של צבעים וזכויות, חזקים וחלשים. וכולם כמעט נראים בפני עצמם קורבנות צודקים ונרדפים.

אם נשים בצד רגע את המשמעות הציבורית, חינוכית זו תפיסה שאסור לתת לה אחיזה. חינוך אמור לאתגר את דעתך, גם כתלמיד וגם כמורה. אתה לא אמור להיכנס בדיוק כמו שאתה יוצא, כי הבסיס הוא לדרוש שתהיה חכם, מנומק ואחראי יותר. חינוך אמור לתבוע ממך לעמוד על דעתך ומאחורי מעשיך. בלי שאלות נוקבות, עובדות והשלכות אין דרך לחנך.

אך, לצערי, אני שם לב יותר ויותר שאנחנו עוברים לחינוך מפחד ומתנצל. חינוך שלא בא באמת להקשות ומנסה בכל צורה לא לדרוך על שום מוקש שיעורר רגשות. יתרה מזאת, אני פוגש מורים רבים שנותרו חסרי אונים מול מערכת שחושבת שתלמידים הם יצורים אומללים שאין לדרוש מהם דין וחשבון, לא מול עצמם ולא מול אחרים. כך מוצאים עצמם מורים רבים לבד במערכה נושאים באחריות בלעדית ללמידה, להתנהגות ואפילו לתפקוד בסיסי בכיתה. אולי הקישור הזה כבר נראה לכם מופרך, אבל אני רואה קו ישר המחבר בין הימנעות מהנמקה ועד לחוסר יכולת לגרום לתלמיד לקחת אחריות ולהגיע לבחינת בגרות. למרות שגם אני הערתי תלמידים בבוקר כדי שיגיעו לכיתה, ישבתי איתם בשבתות כדי לתקן תשובה או נתתי דרך מוצא מבחירה לא מוצלחת, בסוף לכל דבר יש גבול והוא נמצא במקום בו האחריות נלקחת.

מעל הכל, חשוב לזכור כי היכולת לטעות ולתקן היא מקור העצמאות והיא נובעת תמיד מאחריות אישית. לגזול זאת מאדם זו התנשאות חסרת תקנה וטיפשית. בו בזמן צריך גם לתרגל ומעצמנו לדרוש לקחת אחריות על החלטותינו ועמדותינו ולהיות מוכנים להשתכנע מנימוק של תלמיד בכיתה ח' שהביא בראש.